W tym roku tematem przewodnim Międzynarodowego Dnia Kobiet jest hasło „Choose to challenge”. W pandemicznej rzeczywistości, która odmieniła wiele aspektów naszego życia i sposób w jaki pracujemy, gotowość do podejmowania odważnych kroków nabiera jeszcze większego znaczenia. W końcu, z wielkich wyzwań rodzą się wielkie zmiany! 
W zeszłym roku zapytaliśmy blisko 9 tysięcy kobiet uczestniczących w rekrutacjach o ich doświadczenia związane m.in. z pracą zdalną, kompetencjami i aktualną ofertą zatrudnienia. Z okazji Dnia Kobiet ponownie przyjrzeliśmy się wynikom tych badań i była to bardzo ciekawa lektura.

Wyzwania rodzą zmiany – w 2020 roku nie zabrakło ani jednych, ani drugich

Rok 2020 obfitował w wyzwania. Zweryfikował nasze oczekiwania dotyczące kariery i odporności na stres. Mimo licznych trudności, kobiety podjęły w tym czasie działania, które zapewniły im rozwój i przybliżyły do sukcesu zawodowego.
 
Z naszych badań wynika, że w minionym roku co druga kobieta ubiegająca się o pracę (49%) zdobyła nowe umiejętności związane z jej obecnym stanowiskiem, a 56% szukało pracy w innej branży lub na odmiennym stanowisku. 65% kandydatek zdecydowało się zmianę pracy, by poprawić swoje perspektywy zatrudnienia. 
 
To pokazuje, że kobiety świadomie zarządzają swoją karierą. Chociaż wiele firm oferuje im szkolenia i możliwości rozwoju, to najwyraźniej nie jest to dla nich wystarczające – wyniki ankiet wskazują, że kandydatki szukają czegoś więcej. 
 
Większość kobiet cechuje duży optymizm. Wiele z nich ma nadzieję, że trudności, z jakimi mierzyliśmy się w zeszłym roku, zaowocują czymś dobrym. Ponad połowa pań (57%) jest nawet zdania, że niektóre skutki pandemii wywołały pozytywne zmiany. 

66% ankietowanych kandydatek jest przekonanych o tym, że pod wpływem światowej dyskusji na temat „kluczowych pracowników” i „kluczowych miejsc pracy” ludzie zaczną odnosić się z większym szacunkiem do zawodów, w których zwykle dominują kobiety, takich jak: pielęgniarka, nauczycielka czy pracownik handlu. 

Jak kobiety radziły sobie w 2020 roku?​ 

W naszych ankietach pytaliśmy kandydatki o opinie na temat elastycznych warunków pracy. Chcieliśmy również sprawdzić ich poczucie stabilności zatrudnienia oraz poziom motywacji podczas pracy zdalnej. 
 
40% ankietowanych kobiet było przekonanych, że nie będą musiały obawiać się o swoje miejsca pracy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Jeśli chodzi o elastyczną pracę, 51% kandydatek stwierdziło, że ich produktywność wzrosła, gdy pracowały z domu. To dobra rekomendacja dla elastycznych rozwiązań w pracy jako stałego elementu firmowej polityki.  
 
Na poparcie tych statystyk warto dodać, że 67% ankietowanych kobiet chciałoby mieć możliwość wykonywania pracy zdalnie także w przyszłości, kiedy rzeczywistość powróci do stanu sprzed pandemii. Jednocześnie 20% z nich zaznaczyło, że ich motywacja spadła w okresie pracy zdalnej.

Wybierz wyzwanie, wybierz zmianę

„Świat wyzwań to świat, w którym trzeba zachować czujność. Każdy z nas, indywidualnie, jest odpowiedzialny za własne myśli i czyny – każdego dnia, od rana do wieczora. Możemy podjąć wyzwanie i walczyć z uprzedzeniami oraz nierównościami związanymi z płcią. Celebrujmy osiągnięcia kobiet!​ Razem możemy stworzyć świat dla wszystkich.​ Wyzwania rodzą zmiany! #ChooseToChallenge.”

W Michael Page wierzymy w te słowa. Chcesz z nami porozmawiać o polityce różnorodności w Twojej organizacji? Chcesz wiedzieć, w jaki sposób zachować parytet płci? Skontaktuj się z nami, klikając tutaj.

 


 

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.